Eat This For A Week

Here’s a fun little challenge for you: Follow the myplate.gov guidelines (I wrote about them here) for a week, while sticking to a budget.


It could be a tough challenge, but an eye-opening one. CNN.com writer/producer Madison Park tried it out recently and reported on it here. She went slightly over budget, thanks to a frozen yogurt splurge at the end of the week. But, overall, she managed the task well.

Here’s a rundown on what she realized after the week was over:
–          MyPlate took me much longer to eat, because I had to finish various components.
–          It gets easier. Promise.
–          Portion control is key.
–          Your variables matter.

I like that she included some great tips she received from readers. I’m going to share them here, because I’m nice like that:
The expensive fruits & veggies are usually those that are out of season. Learning what types of fruits & veggies are in season when you go shopping is an easy way to cut costs. Also, if you find a great price on something fresh or you have grown an abundance, you can always blanch and freeze the extra.

–  I spend roughly $50/week for myself and my son and we eat a very healthy, well-balanced diet. It’s possible to not spend a fortune, depending on your diet. We’re not huge meat eaters but I buy extra when it’s on sale. We eat seasonal fruits and veggies, don’t buy a lot of prepackaged food (except things for bag lunches due to school rules), and don’t buy a lot that doesn’t get eaten.

– I have found that it is possible to eat healthy, including fruits and vegetables and stay on a budget. When I go to the farmers market, I can get a big tub of organic spinach for $2. The grocery store sells that same tub for $6. That $2 allows me to have spinach salads all week for lunch. I also watch sales ads and watch for coupons (driscolls.com has berry coupons; Earthbound Farms will mail you coupons if you email them; Dole Pineapple puts out coupons every couple of months, etc). My husband and I eat healthy meals at home for $50/week including fruits, vegetables, fresh fish, and organic dairy products. Trust me, it can be done!

So, do you think you can do the MyPlate Challenge for a week? Let me know if you try it out!

—————–

I’ll be taking a break from this blog while I explore the great outdoors for a few days. I’ll be back on Monday. Or Tuesday. Whenever.

Advertisements

About kareiner

I'm an active mom who loves to cook. I'm passionate about health and fitness. I'm no expert, nutritionist, personal trainer or miracle worker. I just like being active and I like good food.
This entry was posted in Nutrition and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s